אחד הקריטריונים הבולטים בהם נעשה שימוש במסגרת בדיקת קיומה של הלקות אוטיזם הינו בחינת קיומו של קשר עין מלא או חלקי עם העדפה לראיה צידית ולא ממוקדת.

מעבר להצפה החושית הגורמת לילדים המאובחנים על הרצף לקושי מהותי אשר מהווה מכשול לקיומו של קשר עין, קיימת סיבה ביוכימית להעדר קשר עין או לקשר עין לא רציף והיא הפרעה בחלבוני G השולטים על הסיגנל התאי והחשובים בעבור תפקוד קולטני רטינואידים שהם הבסיס לעיבוד חזותית בריא.

הסיגנל התאי מתייחס ליכולת התאים לתפוס ולהגיב בצורה נכונה בסביבת המיקרו שלהם.

הפרעת העדר קשר עין זו בשילוב מחסור בויטמין A עלולה לגרום לחוסר ויסות של המערכת החיסונית, לתגובה חיסונית חלשה ולמטבוליזם של שומנים הנחוצים להתפתחות המוח. 

מחסור בויטמין A או ספיגה לקויה שלו גורמת להרס במרכז העיבוד החזותי במוח ולמניעת השימוש בראיה לתכנון הנעה חזותית.

תיסוף ויטמין A, עשוי לסייע לחבר מחדש את הקולטנים הרטינואידיים החיוניים לראיה, לתפיסה חושית, לעיבוד שפה ולתשומת לב.

מכאן כי הצעד הראשון בטיפול במצבי חוסר קשר עין אצל ילדים המאובחנים על הרצף הינו השימוש בויטמין A בצורתו הטבעית ובשילוב עם חומצת שומן בכדי למנוע את חמצונו במטרה לתקן את חלבוני ה G וליצור מחדש עיבוד חזותי טוב.

מהן הסיבות שבעטיין עלול להיווצר מחסור בויטמין A?

1. תזונה דלה בחלבונים ושומנים בשל בררנות באכילה.

2. הפרעות במערכת העיכול כחוסר באנזימי עיכול, חוסר ביצירת מלחי מרה או הפרשתם למעי, שלשול כרוני, צליאק ומחלות מעי דלקתיות האופייניות לחלק ניכר מילדים המאובחנים על הרצף.

3. מחסור באבץ אשר גורם לירידה בפעילות האנזים המשחרר רטינול מצורת האחסון שלו.

4. מחסור במינרל אבץ הנדרש לפעילות האנזים המחמצן רטינול לרטינאל.

5. חוסר בברזל העלול לגרום להפרעות במטבוליזם של ויטמין A ולהחמיר אנמיה הנגרמת ממחסור בברזל.

כיצד ניתן לאתר מחסור בויטמין A?

בדיקת דם בסרום תאתר מחסור בויטמין A, רמות רטינול בנסיוב הנמוכות מ 10 מיקרוגרם לדציליטר מבטאות מחסור חריף בויטמין והתרוקנות מאגריו בכבד.

האם ניתן למלא את מאגרי ויטמין A באמצעות התזונה?

קיימים שני מקורות לרכישת ויטמין A: מהחי ומהצומח.

כמקור צמחי ניתן למצוא ויטמין A בירקות ובפירות ממשפחת הבטא-קארוטן אשר לאחר ספיגתם מומרים לרטינול (צורת הכוהל של ויטמין A).

בטא קרוטן נספג פחות טוב במעי מאשר רטיניל פלמיטאט המהווה פרקסור לרטינול המתקבל מן החי ממוצרים ככבד, חלמון ביצה, שמן דגים, חלב וחמאה. מכאן כי פירות וירקות יעילים פחות כמקור לויטמין A.

השלמת חוסר בויטמין A באמצעות תוסף תזונה חייב להיעשות בזהירות רבה, באופן מושכל ומבוקר, בהנחיית מטפל מוסמך ולזמן קצוב בלבד שכן עודף בנטילותו יוביל לרעילות מעת וספיגתו  במעי מהירה אך פינויו מהגוף איטי.

רעילות מויטמין A עלולה להתבטא בבחילות, הקאות, רגזנות יתר, חוסר תיאבון, ראיה מטושטשת, כאבי ראש, נשירת שיער, כאבי בטן חולשה וטשטוש וכן עלולה להיגרם אובדן של מסת עצם.

לסיכום: העדר קשר עין או קשר עין שאינו רציף בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי ניתן לטיפול באמצעות שימוש מושכל בויטמין A בשילוב חומצת שומן בתיסוף מושכל לזמן קצוב ובמינונים הנכונים.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

מרכז C.A.T | העדר קשר עין: אוטיזם.