מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | 05/09/18


ילדים רבים המאובחנים על הרצף האוטיסטי סובלים באופן תדיר מכאבי גפיים והתכווצויות חוזרות ונשנות במהלך היום.

אחת הסיבות העשויות להסביר כאבים אילו הינה מחסור במינרל מגנזיום האחראי על הרפיית השריר (כדוגמת שריר שלד, שריר חלק ושריר הלב) אשר עלול להוביל להתכווצות יתר של השרירים וכפועל מכך לכאבים בגפיים.

מחסור במגנזיום:

מעבר לתפקידו החשוב כמרפה שריר, מגנזיום אחראי על תפקידים פיזיולוגיים מגוונים ומחסור ממושך ומשמעותי בו עלול להוביל לתסמינים שונים כדוגמת:

 1. פרכוסים (Convulsion), מצב בו שרירי הגוף מתכווצים ומתרפים במהירות באופן חזרתי ובאופן הגורם לטלטול לא נשלט של הגוף.
 2. עייפות כרונית: פירוק יחידת האנרגיה של הגוף (ATP- Adenosine Triphosphate) מותנה בהימצאות מגנזיום, מחסור במינרל עלול לגרום לתחושת עייפות מתמשכת ולחוסר אנרגיה.
 3. עצירות: מגנזיום אחראי לתנועתיות מערכת העיכול (Peristaltic movement), מחסור במגנזיום גורם לעצלות מערכת העיכול הבאה לידי ביטוי בעצירות מתמשכת.
 4. הפרעות שינה: מגנזיום דרוש לייצור 5methoxy-N-acetyltryptamine המשמש כסמן פיזיולוגי המשקף לגוף את מצב המחזור היממתי החשוב לתפקוד מערכות ביולוגיות.
 5. היפראקטיביות בילדים: מגנזיום מעורב בסינתזה של Epinephrine ו Dopamine הפועלים במערכת העצבים המרכזית ובמערכת העצבים ההיקפית ואחראים לריכוז ולמיקוד.
 6. עצבנות: מגנזיום מעורב בסינתזה של הנוירוטרנסמיטר Serotonin המשפיע על תחושת הרוגע ומצב הרוח.
 7. רגישות מוגברת לאור ולרעשים.

מדוע מחסור במינרל מגנזיום שכיח בקרב ילדים על הרצף?

 1. ילדים על הרצף נוטים לסבול מתזונה סלקטיבית אשר אינה כוללת צריכה של ירקות ירוקים (מגנזיום מצוי בחלק הירוק בצמח) כבטטות, בננות, קטניות, דגנים מלאים, אגוזים, שקדים, אבוקדו ושוקולד מריר.
 2. הפרעות ספיגה המונעות את ספיגת המינרל בגוף כדוגמת שלשולים, מחלת מעיים דלקתית, הקאות מתמשכות ומחלות הגורמות לבעיות ספיגה כצליאק.
 3. מתח נפשי ולחצים הגורמים לדרישה מוגברת של מגנזיום בתאי הגוף ומשכך נגרם חוסר בו.
 4. נטילת תרופות מרוקנות מגנזיום כריטלין ונגזרותיו.

כיצד ניתן לאתר חוסר במינרל מגנזיום?

רמות מגנזיום ניתן לאתר באמצעות בדיקות מעבדה.

בישראל נהוג לבדוק את רמת המגנזיום בסרום הדם אולם מכיוון והמדובר במינרל תוך תאי הרי מדויק יותר יהיה למדוד את רמתו בתאי דם אדומים (RBC) ולא בסרום.

התווית נגד (Contraindication) לנטילת מגנזיום הינה הפרעות קצב והפרעה בתפקודי כליה העלולה לגרום לרעילות ממגנזיום הבאה לידי ביטוי בשלשולים, עייפות, לחץ דם נמוך, הפרעות נשימה ודום לב.

תיסוף מגנזיום חייב להעשות באופן מבוקר תחת הנחיה ופיקוח של גורם מוסמך.

לסיכום

תלונות ילדים על כאבים גפיים דורשות בין השאר בדיקה מקיפה ופרטנית ביחס לשאלה באם קיים מחסור במגנזיום וזאת באמצעות בדיקה בתאי הדם האדומים. השלמת מחסור זה תסייע לא רק להפחתת כאבי הגפיים אלא עשויה לתרום לשיפור רמות סף התסכול, הפחתת היפראקטיביות ובעיות שינה.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

 

You are currently viewing מרכז C.A.T | התכווצויות בגפיים – אוטיזם
מגנזיום