מאת: טלי אנגור, רוקחת וכימאית 17.08.2020

סקירה זו מיועדת להרחבת הידע האישי בלבד

בשני העשורים האחרונים ארגוני בריאות רבים ברחבי העולם החלו להכיר ביתרונותיו הבריאותיים של ויטמין  B9 (המוכר בציבור בשם חומצה פולית ומהווה חלק בלתי נפרד מקבוצת ויטמיני B) וגם משרד הבריאות הישראלי פרסם המלצת לנטילת חומצה פולית לנשים בגיל הפריון.

תפקידה העיקרי של חומצה פולית הינו השתתפות בתהליכי ייצור תוך-תאים. פקוד גוף האדם דורש את קיומו של פולאט (חומצה פולית) לצורך תהליך הסינטזה של DNA ו-RNA, למתילציה של DNA, לקיום תקין של תהליכים מטבוליים של חלוקת התאים ולגדילה בקרב ילדים ותינוקות.

מחקרים רבים מציגים את הקשר בין נטילת חומצה פולית להפחתת מומים מולדים, הפחתה של הסיכון לחלות במחלות לב, מחלות סרטניות, אוסטאופורוזיס ושבץ מוחי.

משרד הבריאות מציין כי אחד הגורמים בהריון שנמצאו קשורים לעליה בשיעור האוטיזם. משרד הבריאות  מציין כי רמות נמוכות או אי נטילה או נטילה של מינון נמוך של חומצה פולית נדרשות לשם התפתחות תקינה של מערכת העצבים המרכזית.

הפרשה וספיגה של חומצה פולית

ניתן לצרוך חומצה פולית מהמזון ובאמצעות תוספי תזונה, יתרונה המרכזי של חומצה פולית בדמות תוסף תזונה הינה ספיגה מיטבית בגוף. בכדי לשפר את יכולת הגוף לספוג חומצה פולית מומלץ ליטול אותה כאשר הקיבה ריקה.

מכאן כי צריכת חומצה פולית באמצעות המזון תוביל לאחוזי ספיגה נמוכים שכן הספיגה והפירוק של החומצה תלויים בקיומם של אנזימים שונים לרבות בקיומו בגוף של ויטמין B3 וויטמין C.

חוזר 1/2018 כפי שפורסם על ידי משרד הבריאות.

על פי חוזר 1/2018 שפורסם על ידי משרד הבריאות ב 26.06.2018 אשר מטרתו להרחיב וליידע אודות ההמלצות לנטילת חומצה פולית בקרב נשים בגיל הפוריות, נטילת חומצה פולית מסייעת להפחתת סיכון לקיומם של מומים מולדים בתעלה העצבית, על פי חוזר משרד הבריאות קיימת המלצה לנשים הנמצאות בגיל הפוריות ואשר אינן נמצאות בסיכון מוגבר לקיומו של הריון עם עובר עם מום פתוח בתעלה העצבית ליטול חומצה פולית במינונים כמפורט בחוזר, משרד הבריאות ממליץ ליידע נשים בגיל הפוריות אודות החשיבות של נטילת חומצה פולית. כן משרד הבריאות ממליץ על נטילת חומצה פולית בעבור נשים העשויות להרות ובמיוחד בתקופה של חודש לפני הכניסה להיריון ובמהלך שלושת החודשים הראשונים.

המלצת משרד הבריאות כוללת התייחסות לנטילת חומצה פולית במהלך ההיריון לשם התפתחות תקינה של העובר ובמטרה למנוע מצבים של אנמיה בקרב נשים הרות. מכיוון שחלק ניכר ממקרי הכניסה להריון אינם מתוכננים הרי כי קיימת המלצה של משרד הבריאות ליטול חומצה פולית במהלך גיל הפוריות.

משרד הבריאות מציין כי ממידע שנצבר במחקרים בין לאומיים, נטילת חומצה פולית בחודשים הקודמים לכניסה להריון ובמהלך מספר החודשים בתחילת ההריון עשויה לצמצם את הסיכון להתרחשות של מומים בתעלה העצבית. מוסבר במידע המובא על ידי משרד הבריאות כי כאשר חומצה פולית מגיעה מהמזון הנצרך הרי כי רק כ 50% ממנה נספג וכי אכסון ובישול פוגעים אף הם בחומצה הפולית, זאת לעומת צריכת חומצת פולית כתוסף תזונה.

על פי משרד הבריאות, צריכת חומצה פולית באמצעות תוסף תזונה מסייעת לספיגה של כמעט 100% ומשכך מהווה את הדרך היעילה ביותר להעלאת רמתה בגוף.

היכן ניתן למצוא חומצה פולית במזון.

צריכת חומצה פולית ממקורות מן הצומח:

חומצה פולית מצויה בכרוב, פטרוזיליה, כרובית, ברוקולי מבושל, בירקות עלים ירוקים, בשעועית, בפירות הדר, אספרגוס, סלק מבושל, תרד מבושל, דגנים מלאים, תפוחי אדמה, אגוזים, אפונה, אגוזים וזרעים, דלורית, סלרי, כרוב ניצנים, אפונה, עירית, בטטה וסלק.

היכן ניתן למצוא חומצה פולית ממקורות מן החי:

חומצה פולית מצויה בבשר, חלמון ביצה, איברים פנימיים ודגים.טלי אנגור משרד הבריאות חומצה פולית 

חשיבות צריכת חומצה פולית בקרב ילדים:

צריכת חומצה פולית, על פי המינונים המתאימים לגיל הילד ובהמלצת רופא מטפל, תסייע בתפקוד תקין של מערכת העיכול ובמניעת שלשולים ועצירויות (וזאת בשל היותה של חומצה פולית ממלאת תפקיד משמעותי בחלוקת תאי אפיטל). בנוסף לכך, חומצה פולית הינה בעלת השפעה על מחזורי השינה במח ורמות תקינות של חומצה פולית יסיעו לשינה ויאפשרו שינה עמוקה ורציפה.

עודף של חומצה פולית-רעילות:

חומצה פולית נחשבת כתוסף מזון בטוח גם בצריכה של מינונים יחסית גבוהים. כאשר מתקיימת צריכה עודפת של חומצה פולית עודפי החומצה מופרשים באמצעות מערכת השתן. על אף האמור אין לצורך חומצה פולית מעבר למינונים המומלצים על ידי משרד הבריאות או הרופא המטפל שכן עודף בחומצה פולית עלול לגרום בין השאר לנוירופתיה, גזים, נפיחות בטנית, אבנים בכליות, להפרעות שינה ולתופעות אלרגיות מסוגים שונים.

קונטרה אינדיקציה בצריכת חומצה פולית:

צריכת חומצה פולית בתוסף עלולה לגרום לחוסר יכולת לאתר בבדיקות מעבדה חוסרים בויטמין B12, משכך מומלץ לנטר את רמות הויטמין לפני תחילת צריכת התוסף.

גורמים העלולים לגרום למחסור בחומצה פולית

הגורם העיקרי בקרב מרבית האנשים למחסור בחומצה פולית הינו תזונה דלה ברכיבים המכילים חומצה פולית, יחד עם זאת מחסור בחומצה פולית עלול להיגרם כתוצאה מספיגה לקויה בשל הפרעות במערכת העיכול כדוגמת צליאק או מחלות מעיים אשר פוגעות בתפקוד של דפנות המעיים, בקרב מבוגרים צריכת אלכוהול בעודף תפגע ביכולת הגוף לספוג את החומצה הפולית בתוך מערכת העיכול. בנוסף תרופות מסוימות פוגעות בספיגה של החומצה. בנוסף לכך גם בעיות גנטיות שונות עלולות לפגוע ביכולת הגוף לספוג את החומצה הפולית.

קראו עוד:

אין בתוכן המופיע להוות תחליף למידע המופץ על ידי טלי אנגור או משרד הבריאות או תחליף להתייעצות עם רופא או לקריאת המידע ישירות מאתר משרד הבריאות. למען הסר ספק האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או לטיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

You are currently viewing מרכז C.A.T | משרד הבריאות – נטילת חומצה פולית