אוטיזם – נפנוף ידיים בעת התרגשות.

ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי מתאפיינים במספר רב של תסמינים, ביניהם חוסר קשר עין, חוסר תגובה לפניה של אחרים או למחוות, התבודדות ועוד.

אחד התסמינים השכיחים בקרב ילדים עם אוטיזם הם נפנופי ידיים, תנועה במעגלים, הליכה על קצות האצבעות וקפיצות. התנהגויות אילו  מכונות תנועות סטריאוטיפיות ומהוות התנהגות חזרתית סטראוטיפית, כדרך התמודדות עם רגישות תחושתית או מתח וחרדה.

המקור להתנהגות זו מצוי במקרים רבים בשל חוסר איזון ברמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין במוח.

הקשר בין רמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין לבין תסמינים התנהגותיים נעוץ בכך שרמות תקינות של סרוטונין חיוניות לצמצום התנהגות חזרתית, הפחתת חרדות, הפחתת דיכאון ועצבנות.

מדוע נוצר חוסר איזון והפחתה ברמות סרוטונין?

אחת הבעיות המרכזיות המאפיינות ילדים על הרצף היא אכילה מאוד בררנית. כלומר אי צריכה של ירקות פירות בשר ודגים. אולם גם בקרב ילדים שאכילתם פחות בררנית עלולים להגרם חוסרים תזונתיים כתוצאה מבעיות ספיגה של הגוף, כלומר שהגוף לא מצליח לספוג מהתזונה חומרים שקריטיים להתפתחות כמו ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו.

התפתחות תקינה של המח ובמיוחד אצל ילדים יכולה להתרחש רק כאשר יש צריכה של כל אבות המזון. חוסר  מתמשך בויטמינים ומינרלים קריטי לילדים שרק נולדו ומתפתחים.

מה הן הסיבות העיקריות העלולות לגרום למחסור בייצור הנוירוטרנסמיטור סרוטונין?

  1. תזונה דלה בטריפטופן המהווה את החומצה האמינית העיקרית שממנה נוצר סרוטונין. טריפטופן מצוי בדגים, עוף, גבינה, ביצים, אגוזים  שיבולת שועל וחלב. ילדים המאובחנים על הרצף נוטים לאכילה סלקטיבית אשר אינה כוללת מוצרים אלה.
  2. תזונה עשירה בסוכרים ופחמימות פשוטות.
  3. מתח נפשי גבוה המלווה בעליה ברמות של קורטיזול המגבירות את פעילות האנזימים המפרקים את הטריפטופן.
  4. ייצור מופחת של סרוטונין כתוצאה מנטייה גנטית.

וויסות רמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין

ויסות רמות סרוטונין עשויה להתבע במגוון דרכים שונות בהתאמה אישית לחוסרים הנמצאים בבדיקות מעבדה.  חלק מהדרכים יכללו:

  1. הפחתת צריכת הסוכר בתזונה, טיפול באלרגיות למזון, ונטילת תוספי תזונה כחומצה פולית.
  2. נטילת אומגה 3.
  3. צמחי מרפא אדפטוגנים כרודיולה וסנטלה עשויים להעלות את רמות הסרוטונין במוח ולסייע בויסותו.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

 
מרכז C.A.T | נפנופי ידיים – אוטיזם
אוטיזם - נפנוף ידיים בעת התרגשות