אוטיזם – נפנוף ידיים והליכה במעגלים בעת התרגשות.

ילדים המאובחנים על הרצף  האוטיסטי מתאפיינים במספר רב של תסמינים, הכוללים קשר עין חלקי, בעיות שינה, חוסר הבנת סיטואציות חברתיות התעלמות מפניות של אחרים או חוסר הגבה לקריאה בשמם, התבודדות ועוד.

תסמינים נוספים המוכרים כהתנהגות סטריאוטיפיות כדוגמת נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, הליכה על קצות האצבעות, ריצה מצד לצד וקפיצות שכיחות אף הם בקרב ילדים שאובחנו עם אוטיזם ומהוות "התנהגות חזרתית" (Repetitive Behaviour), המופיעה בדרך כלל כדרך התמודדות עם רגישות תחושתית או מתח וחרדה.

אולם מעבר להסבר "ההתנהגותי" קיים גם מקור והסבר מטבולי העלול להשפיע על התנהגות והוא חוסר איזון ברמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין במוח.

הקשר בין רמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין לבין תסמינים התנהגותיים נעוץ בכך שרמות תקינות של סרוטונין חיוניות לצמצום התנהגות חזרתית, הפחתת חרדות, הפחתת דיכאון ועצבנות ועל כן המקור להתנהגות זו מצוי במקרים רבים בשל חוסר איזון ברמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין.

כך במחקר מקיף  העוסק ברמות המוליך העצבי סרוטונין בגופם של מי שאובחנו עם אוטיזם Serotonin and Serotonin Transporter Levels in Autistic Children אשר פורסם בספריה הלאומית לרפואה של ממשלת ארצות הברית מציניים החוקרים כי רמות הסרוטונין שנמצאו בקרב ילדים עם אוטיזם אשר השתתפו במחקר גבוהות בהשוואה לרמות הביקורת התואמות לגיל ולמין.

מדוע נוצר חוסר איזון והפחת הרמות ייצור ופירוק הנוירוטרנסמיטור סרוטונין?

אחת הבעיות המרכזיות המאפיינות ילדים על הרצף היא אכילה בררנית. כלומר אי צריכה של ירקות, פירות, בשר ודגים. אולם גם בקרב ילדים שאכילתם פחות בררנית עלולים להגרם חוסרים תזונתיים כתוצאה מבעיות ספיגה של הגוף, כלומר מצב בו הגוף לא מצליח לספוג מהתזונה חומרים שקריטיים להתפתחות כמו ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו.

התפתחות תקינה של המח ובמיוחד אצל ילדים תתרחש רק כאשר קיימת צריכה של כל אבות המזון. חוסר  מתמשך בויטמינים ומינרלים קריטי לתפקוד הקוגניטיבי של ילדים ולהתפתחותם.

מה הן הסיבות העיקריות העלולות לגרום למחסור בייצור הנוירוטרנסמיטור סרוטונין?

  1. תזונה דלה בטריפטופן המהווה את החומצה האמינית העיקרית שממנה נוצר סרוטונין. טריפטופן מצוי בדגים, עוף, גבינה, ביצים, אגוזים  שיבולת שועל וחלב. ילדים המאובחנים על הרצף נוטים לאכילה סלקטיבית אשר אינה כוללת מוצרים אלה.
  2. תזונה עשירה בסוכרים ופחמימות פשוטות.
  3. מתח נפשי גבוה המלווה בעליה ברמות של קורטיזול המגבירות את פעילות האנזימים המפרקים את הטריפטופן.
  4. ייצור מופחת של סרוטונין כתוצאה מנטייה גנטית.

וויסות רמות הנוירוטרמסציטור סרוטונין

ויסות רמות סרוטונין יכול להתבצע במגוון דרכים שונות בהתאמה אישית לחוסרים הנמצאים בבדיקות מעבדה.  חלק מהדרכים יכללו:

  1. הפחתת צריכת הסוכר בתזונה, טיפול באלרגיות למזון, ונטילת תוספי תזונה כחומצה פולית.
  2. נטילת אומגה 3.
  3. צמחי מרפא אדפטוגנים כרודיולה וסנטלה עשויים להעלות את רמות הסרוטונין במוח ולסייע בויסותו.

מרכז C.A.T | הסיפור של Matteo

צפו כיצד חייו של Matteo השתנו

תסמיני האוטיזם של Matteo שכללו  בין השאר הליכה במעגלים, אי הבנת סיטואציות חברתיות, אי מענה לשמו, קשיי שינה ותסמינים התנהגותיים מורכבים פחתו והוא החל להבין סיטואציות חברתית, לתקשר, לשחק עם ילדים אחרים ועבר קפיצת דרך ייחודית.

אנו נרגשים לשתף בתיעוד השינוי ש Matteo עבר ובכך שתהליך הטיפול במרכז C.A.T שינה את חייהם של משפחות רבות בארץ ובעולם וגאים בעשרות עדויות הורים וילדים מהארץ ומהעולם.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

 
You are currently viewing מרכז C.A.T | נפנופי ידיים והליכה במעגלים – אוטיזם
אוטיזם - נפנוף ידיים בעת התרגשות