מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | 12/03/17


 

תסמינים כדוגמת חשיבה איטית, חוסר אנרגיה ובעיות זיכרון מאפיינים בוגרים בגילאי 60 ומעלה  אולם הם לחלוטין אינם מאפיינים ילדים קטנים.

אם כן, מדוע תסמינים אלו מופיעים ונפוצים בקרב ילדים המאובחנים על הרצף?

אחת הסיבות האפשריות הינה כשל מיטוכונדריאלי הנובע מעומס מחמצן גבוה.

מהי מיטוכנדריה? מהו עומס מחמצן? מדוע מתרחש תהליך של עומס מחמצן בקרב ילדים על המאובחנים על הרצף האוטיסטי?

המיטוכונדריה (Mitochondrion) הינה "תחנת כח" של התא. כלומר החלק בתאים אשר יוצר אנרגיה מהמזון שאנו צורכים באמצעות שני תהליכים ביוכימיים חשובים, מעגל קרבס (Krebs cycle) וזרחון חמצוני.

תפקיד המיטוכונדריה להמיר קלוריות וחמצן לאנרגיה זמינה לגוף אולם כתוצר לוואי בתהליך זה מיוצרים גם רדיקלים חופשיים המהווים סכנה לגוף מעת והם מחמצנים מולקולות ותאים באופן העלול להוביל לנזק המכונה עומס מחמצן.

פעילות תקינה של המיטוכונדריה הינה בעלת חשיבות לתפקוד תקין של הגוף, המח ומערכת העצבים. עומס מחמצן גבוה אשר פוגע במיטוכונדריה עלול לנבוע מסיבות מגוונות:

  1. דלקת כרונית במערכת העיכול.
  2. חשיפה לרעלנים כחומרי הדברה וחומרי ניקוי.
  3. צריכת מזונות מעובדים המכילים שומן טרנס הפוגע בפעילות חומצות שומן המתפקדות כנוגדי חמצון.
  4. צריכת מים מזוהמים.
  5. חשיפת יתר לקרינה.
  6. צריכת סוכרים פשוטים המכילים בעלי ערך גליקמי גבוה.

לסיכום: תסמיני אוטיזם כחוסר אנרגיה, חשיבה איטית וקשיי זיכרון  בקרב ילדים על הרצף עלולים לנבוע מכשל מיטוכונדריאלי המשפיע על ייצור אנרגיה נמוך לגוף למח ומערכת העצבים – טיפול בבעיה זו עשוי לסייע במקרים רבים בהפחתת תסמיני האוטיזם.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

מרכז C.A.T | חשיבה איטית ובעיות זיכרון
אוטיזם מיטוכונדריה