מאת: טלי אנגור 19.02.2016

ילדים המאובחנים עם אוטיזם סובלים לעיתים קרובות מחרדה חברתית ופחדים לא רציונליים. התנהגות זו עלולה להיות מלווה בצעקות, בבכי ובניסיון להימנע מקירבה למקור הפחד.

חרדה חברתית ופחדים עלולים לנבוע מרמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין (האחראי על תחושת מצב הרוח) מכאן כי כאשר נגביר את ייצור הסרוטונין בגופנו נוכל לסייע בהפחתת תחושת חרדה חברתית.

הסימפטומים הגופניים של חרדה חברתית משתנים מאדם לאדם וכוללים בין השאר מחשבות ותחושות כי "משהו נוראי עומד להתרחש", המחשבה חוזרת על עצמה שוב ושוב, לעיתים נלוות לה תחושות קוצר נשימה, צמרמורות קור, מחשבות שליליות וטורדניות, עלפון, דופק לב מהיר, הזעה, תחושת חום, סחרחורת וחוסר יכולת לבצע פעולות.

תהליך זה יוצר כמעין "מעגל רשע" של תחושות פיזיולוגיות, התנהגותיות וקוגניטיביות המעצימות זו את זו ומובילות להגברה של תסמינים התנהגותיים ולהיפך.

מכאן עולה השאלה מדוע נוצרת חרדה חברתית ומהו הקשר האפשרי לרמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין?

סיבות למחסור בסרוטונין:

 1. תזונה דלה בחומצת האמינו טריפטופאן הנובעת מאכילה בררנית הכוללת בעיקר פחמימות פשוטות וסוכרים.
 2. מתח נפשי (שהינו אחד מתסמיני הלקות) אשר יוצר רמות גבוהות של קורטיזול המגבירות את פעילות האנזימים אשר מפרקים טריפטופאן, באופן בו לא מיוצר סרוטונין במוח.
 3. גורמי דלקת כאלרגיות למזון, זיהומים, רעלים ותזונה עשירה בסוכר. במצב דלקתי מופרשים ציטוקינים (מולקולות מתווכות דלקת) הממריצות את פעולת האנזימים IDO ו TDO לפרק טריפטופאן.

המלצות תזונה להגברת ייצור סרוטונין:

במצבי חרדה חברתית מומלץ לשנות את התזונה ולצרוך או להימנע מהמזונות הבאים:

 1. הפחתת רמות הסוכר בתזונה.
 2. הימנעות מקפאין (המצוי במזונות רבים).
 3. אכילת מזונות עשירים בטריפטופאן כעוף, גבינה, טונה, ביצים, אגוזים, חלב וחסה.

צמחי מרפא המסייעים בהפחתת חרדה חברתית:

לצמחי מרפא תפקיד חשוב בהפחתת תחושת החרדה החברתית.

צמחי המרפא הבאים מסייעים בהפחתת תחושת חרדה בשל הדמיון המבני של חומרים פעילים בצמחים כספונינים סטרואידלים וטריטרפנואידים להורמוני בלוטת האדרנל באופן התומך בבלוטה ומאזן אותה.

 1. ולריאן.
 2. מליסה.
 3. פסיפלורה.
 4. כשות.
 5. צמחי מרפא אדפטוגניים לטיפול במצבי לחץ כרוני וחרדות.

נטילת צמחי מרפא תתבצע רק בהתאמה לתוצאות בדיקת מעבדה מתאימה.

לסיכום: חשוב להבין ילדים ובמיוחד כאשר החרדות בקרב ילדים הלוקים באוטיזם אינן באות לידי ביטוי וורבלי וניכרות על פניהם.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

מרכז C.A.T | פחדים וחרדה חברתית