מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | 02/03/17


הקשר בין אוטיזם ורגישות לפרבנים

לאורך עשרות שנים, כמעט בכל מוצרי הקוסמטיקה ובחלק מהמזונות נעשה שימוש בפרבנים. ככל שהזמן חלף ועם התגברות המודעות הבריאותית החלו יצרנים רבים לייצר מוצרים נטולי פרבנים ולציין ולהבליט על אריזותיהם כי הם אינם כוללים פרבנים.

פרבנים (Parabens) הינם קבוצת חומרים משמרים, כימיקלים, הנפוצים מאוד במוצרי קוסמטיקה כשמפו, מרככי שיער, סבונים ואבקות כביסה. פרבנים אף נמצאים במזונות רבים ובעיקר מופיעים כתוספי מזון שמספריהם E214-E219.

מבחינה כימית פרבנים מהווים אסטרים של 4 Hydroxybenzoic acid.

באתר משרד הבריאות מציין הרגולטור כי לעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות ניתן להשתמש במוצרים המכילים פראבנים אשר אושרו על ידי משרד הבריאות אולם בהתאם לעיקרון הזהירות שואף משרד הבריאות בטווח הארוך להפחית שיווק בעתיד של מוצרים הכוללים מספר סוגים שונים של פראבנים.

כיצד פרבנים עלולים להשפיע על התנהגות ילדים?

ובכן, ילדים רבים המאובחנים כלוקים באוטיזם  נוטים בזמן מקלחת להילחץ, לבכות, לצעוק ולגלות התנגדות לחפיפת הראש או לסיבון הגוף. למתבונן מהצד התנהגות זו עלולה להראות מוזרה, אולם קיומה נובע עלול לנבוע מסיבה הגיונית.

מעבר לבעיות בעיבוד החושי, לרגישות תחושתית למגע ולטמפרטורת המים, נוכחות פרבנים בדטרגנטים עלולה להוות את הסיבה להתנהגות זו.

רגישות לפרבנים – השפעתם השלילית?

חלק מהילדים עשויים להיות בעלי רגישות יתר לפרבנים אל מול אחרים כתוצאה משוני גנטי המאפיין כל אדם. כאשר קיימת רגישות, חומרים אלה גורמים ל Irritation (גירויים בעור, בעיניים ולדלקות עור) ומסבים לסובלים מרגישות לפארבנים לחוסר נוחות וסבל רב.

לסיכום: סבלם בזמן המקלחת של ילדים רבים על הרצף אשר מתקשים ביכולת ההבעה העצמית אינו מדומה ועלול לנבוע מאינטראקציות של עור הגוף עם פרבנים.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

You are currently viewing מרכז C.A.T | רגישות לפארבנים – אוטיזם