כיצד רגרסיה התנהגותית, עיכוב שפתי, חוסר תגובה לבקשות פשוטות, חוסר הבנת סיטואציות חברתיות ועוד קשורים לחוסרים תזונתיים בויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו (נוטריאנטים)?

המקרה החקוק בתודעה הציבורית הישראלית בו כתוצאה מחוסרים תזונתיים נגרמו נזקים קשים לילדים בריאים, התרחש בישראל לפני כשני עשורים בשנת 2003 ומוכר עד היום בכינוי "פרשת רמדיה".

תחילתה של הפרשה באשפוז מקביל של מספר רב של פעוטות, ללא כל בעיות בריאותיות קודמות, בבתי חולים שונים בשל עיכובים התנהגותיים משמעותיים.

הפעוטות שלא סבלו קודם לכן מכל בעיה, תקשרו, היו חברותיים ומלאי מרץ התחילו להפגין תוך זמן קצר תסמינים שליליים משמעותיים כנסיגה בדיבור, נסיגה קוגנטיבית וחוסר תגובה לבקשות והוראות פשוטות של הוריהם.

בירור העלה כי כל הפעוטות צרכו תרכובת מזון בשם "רמדיה סופר פורמולה צמחית" אשר בניגוד לנדרש לא הוסף לה נוטריאנט בשם תיאמין (ויטמין B1) ההכרחי לתפקוד תקין של מערכת העצבים, משמש כקו-פקטור בייצור של מוליכים עצביים, מסייע בייצור המיאלין וחיוני לתהליך ייצור המוליך העצבי אצטיל כוֹלין.

לאחר השלמת המחסור בויטמין חל שיפור במצבם של חלק מהפעוטות והפחתה מהירה בתסמינים החיצוניים מהם סבלו.

למרבה הצער, המחסור המתמשך בויטמין B1 גרם בקרב ילדים אחרים, שרק חודשים ספורים קודם לכן היו בריאים לחלוטין, לעיכובים התפתחותיים קשים ולפגיעה קוגנטיבית ותפקודית באופן בלתי הפיך.

פרשת רמדיה היא עדות כואבת לקשר ההדוק שבין מחסור בנוטריאנטים בשל הימנעות מצריכת מזונות מסוימים לבין תסמינים התנהגותיים משמעותיים.

מדוע חוסרים תזונתיים בנוטריאנטים מחמירים או גורמים לתסמינים התנהגותיים?

התפתחות תקינה של המח ובמיוחד אצל ילדים יכולה להתרחש רק כאשר מתקיימת צריכה מתמשכת של כל אבות המזון. חוסר מתמשך בויטמינים ומינרלים לעומת זאת מסוכן וקריטי במיוחד לילדים אשר הינם רכים בשנים ונמצאים בשלבי התפתחות.

בקרב מרבית הילדים המאובחנים על הרצף קיימת אכילה בררנית המבוססת בעיקר על פחמימות פשוטות וסוכרים. הימנעות ממזונות בריאים לאורך זמן הינה נורת אזהרה המובילה בהכרח לחוסרים תזונתיים משמעותיים בנוטריאנטים כדוגמת חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים.

גם בקרב ילדים שאכילתם פחות בררנית עלולים להגרם חוסרים תזונתיים משמעותיים כתוצאה מבעיות ספיגה, כלומר מצב בו הגוף אינו מצליח לספוג מהתזונה נוטיראנטים הקריטיים להתפתחות תקינה.

בכדי להבין את הבעיות הספציפיות של כל ילד – נדרש לבצע מגוון רחב ומקיף של בדיקות מעבדה, לנתח אותן לעומק ולהבין מה הוא הטיפול הנכון אשר יוביל לתוצאה הרצויה.

טיפול C.A.T משנה מציאות

מרכז C.A.T מיישם טיפול חדשני ומתקדם מתחום ה Complementary Medicine המסייע בהפחתה משמעותית של תסמיני אוטיזם באמצעות הבנה מתקדמת של תהליכים מטבולים לקויים וחוסרים תזונתיים בנוטריאנטים המשפיעים או מחמירים תסמיני אוטיזם.

תסמין אחד מיני רבים הניתן להשפעה הוא בעיית קשב וריכוז. נהוג לחשוב כי ילדים המאובחנים על הרצף אינם מסוגלים להתרכז בשל הלקות אולם זו היא גישה פשטנית.

בסרטון המצורף טלי אנגור, רוקחת וכימאית מרצה אודות בעיית קשב וריכוז והדרכים בהם ניתן להשפיע באופן משמעותי על הפחתתה.

נגן וידאו

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה לפעול במטרה להפחית את תסמיני האוטיזם התנהגותיים החיצוניים ולשפר את התפקוד הקוגנטיבי באמצעות השלמה מדויקת וספציפית של חוסרים תזונתיים בהתאם לתוצאות בדיקות מעבדה.

הטיפול נמשך חמישה חודשים ובמהלך שלושת החודשים הראשונים מתבצע ליווי טלפוני פרטני הכולל קבלת משוב מההורים.

בנוסף, מתקיימות לאורך תקופה זו פגישות פרונטליות במטרה לאפשר מעקב צמוד ובחינת השגת המטרות שהוצבו לאורך התקדמות הטיפול.

במסגרת הפגישה הראשונה מתקיים תשאול מקיף אודות סיפור המקרה.

מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים. בסיומה יימסר שאלון הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות לתסמיני האוטיזם של המטופל, אורח חייו, התנהגותו והרגליו.

מטרת השאלון להרחיב את תמונת המידע בנוגע ליחס המטופל לסביבה, אופן ביטוי רגשות, "טקסים חזרתיים", סוגי פעילויות מוטוריות, מעגלי תקשורת, התקפי זעם, קיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, בעיות קשב וריכוז, קשר עין, סוג מגוון המזונות הנצרך, בעיות במערכת העיכול, רגישויות, אלרגיות, התאמה בין סוג הרגש להתנהגות, רגישות מופחתת לכאב, נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, הליכה על קצות האצבעות, יכולת הבנת סכנות, קיבעונות התנהגותיים, הרגלי תזונה, בעיות בעיבוד החושי, בעיות שינה, מקרי ניתוק ובהייה, בעיות בעיבוד החושי ועוד.

בהתאמה למידע המתקבל במסגרת הפגישה הראשונה יומלץ על ביצוע בדיקות מעבדה באופן עצמאי באמצעות קופת החולים או מעבדות פרטיות.

כ 10 ימים לאחר קבלת תוצאות בדיקות המעבדה יימסרו המלצות להשלמת חוסרים בויטמינים, חומצות אמינו ומינרלים בשילובים סנרגיסטים ובהתאמה אישית לתוצאות הבדיקות.

ממועד תחילת התיסוף יתחיל מעגל קשר קבוע עם הורי הילד לצורך בחינת היענות (compliance) ותיעוד הפחתת התסמינים.

סיכום הביניים נערך לאחר שלושה חודשי טיפול.

מהניסיון המצטבר עולה כי בדרך כלל תוך תקופה של שלושה חודשים נצפית על ידי ההורים הפחתה משמעותית בתסמיני האוטיזם ושיפור בהבנה, בקוגניציה ובתפקוד הכללי.

מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי אודות תוצאות הטיפול הראשוניות, תסמיני האוטיזם שפחתו והשינויים שהושגו.

לאחר חמישה חודשים תתבצע שיחת סיכום במטרה לבחון את השינויים שחלו והתסמינים שפחתו.

*הבהרה – המידע המופיע באתר מיועד להרחבת ההבנה הכללית ואינו תחליף לייעוץ רפואי.